Viss par alu

Mūsu piedāvātais alus nav tikai alus!

 Alus pamatvērtība ir tā mikroflora – dzīvā šī dzēriena sastāvdaļa, kas alum piedod tā vērtīgas un pat veselīgas īpašības. Taču mikroflora dabiskajos apstākļos bojā alu, padarot to nelietojamu. Ražotnēs ar šo parādību cīnās ar dažādiem paņēmieniem: pasterizējot, filtrējot, vai lietojot ķīmiskus elementus un pielietojot stabilizatorus, antioksidantus, konservantus.

 Zemāk ir tabula, kurā attēlota alus klasifikācija pēc tā apstrādes stadijām:

  

Alus veids

Alus apstrādes veids

Derīguma termiņš

Dzīvais

Nefiltrēts (raksturīga duļķaina nokrāsa)

nav

Līdz 10 dienām no iepildīšanas momenta

Separēts

Process, kura laikā no alus pazūd ap 90% rauga, taču mikroflora paliek

10 dienas no iepildīšanas momenta

Filtrēts

100% rauga un 30% mikrofloras atdalīšana

Līdz 90 dienām no iepildīšanas momenta

Parastais

Pasterizēts

Termiska apstrāde, kuras laikā alus pakāpeniski sakarst līdz 70 grādiem.

Visa mikroflora iet bojā.

Līdz 6 mēnešiem no iepildīšanas momenta

 

Ķīmiska apstrāde

Konservantu, stabilizatoru un citu elementu pievienošana.

Līdz 1 gadam

 Formulējumu „dzīvais alus” katrs ražotājs definē savādāk: daži uzskata, ka viss alus, kas nav pasterizēts, ir dzīvais (tāpat kā norādīts tabulā), bet citi pauž nostāju, ka dzīvais ir tikai tas alus, kurš nav pakļauts nekādai ārējai iedarbībai (nav filtrēts).

 Mūsu pārliecība ir – jo lielāka ietekme bija uz alu, jo vairāk labu īpašību ir zaudējis sākotnējais produkts! Jo ilgāks ir alus glabāšanas termiņš, jo mazāk „dzīvības” tajā ir.

 Latvijā ir ļoti senas alus darināšanas tradīcijas. Bet pēdējā laikā mūsdienu tendences izkonkurē tradīcijas un kādreiz dzīvā alus veidi tiek pasterizēti, lai iegūtu ilgāku glabāšanas termiņu. Mēs pat neatceramies, ko nozīmē „svaigs alus”. Mūsu veiklai piedāvā tikai to alu, kas nav pasterizēts un tiešām ir nesen darināts – pavisam „svaigs”.

 Tāpat lielu uzmanību mēs pievēršam temperatūras iedarbībai. Kāda ir temperatūras iedarbības uz alu pudelēs? Kamēr alus pudele ceļos no ražotāja uz vairumtirdzniecības bāzi, bet tad uz veikala noliktavu un veikala plauktu, tā vairakkārt mainīs savu temperatūru. Ja alus nav pasterizēts, šādas temperatūras maiņas ir ļaunākais, kas var notikt. Tāpat notiek arī ar lejamo alu bāros – alus muca atrodas bārā, kur temperatūra pārsniedz 20 grādus, bet pēc tam alu strauji atdzesē līdz 10 grādiem ar dzesinātāja palīdzību. Nepasterizētajam alum tas ir īsts šoks.

 Bet mūsu alus mucas atrodas īpašajā telpā, kurā temperatūra ir zemāka par 10 grādiem. Bet, alu salejot, tā tiek pazemināta līdz 6 – 9 grādiem. To mēs darām ne jau sava prieka pēc, bet tāpēc, lai saglabātu alus mikrofloru, kuru brūvētājs radīja vairāk nekā mēnesi.

 Tāpēc nevērtējiet etiķeti, uz kuras var uzrakstīt jebko, bet baudiet īsto garšu!

 

Alkohola lietošana negatīvi ietekmē cilvēka veselību.